درباره انجمن:

  • عنوان: انجمن مستقل طراحان گرافیک خوزستان (سازمان مردم نهاد)
  • دارای مجوز از: اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان
  • شماره ثبت: 1834
  • شروع فعالیت رسمی: مهرماه 1397
  • وبسایت رسمی: https://www.graphickhuzestan.com

انجمن مستقل طراحان گرافیک خوزستان با تلاش و پیگیری جمعی از هنرمندان طراح گرافیک، در مهرماه 1397  آغاز به کار نمود. و دفتر آن در شهر اهواز مستقر گردید.
انجمن با هدف همگرایی، استفاده از دانش و تجربه طراحان، یافتن و جذب استعدادهای نو و همچنین ارتباط با استادان، پیشکسوتان و دانشگاه‌های هنر، تشکیل گردید.
اعضای هیأت مؤسس انجمن؛ منصور کلاه‌کج، محمد‌کاظم فلسفی (مدیرعامل)، سپیده رجب‌شهنی، سلما پورمدحجی، ایمان مهتابی و فرزاد تامرادی می‌باشند.
انجمن گرافیک خوزستان در راستای دستیابی به اهداف مندرج در اساسنامه‌ تلاش می‌کند با همکاری و یاری هنرمندان استان و ارتباط با سایر هنرمندان عزیز و تشکل‌های هنری کشور، فعالیت‌های خود را گسترش دهد و در این راستا آمادگی خود را برای همکاری‌های مشترک هنری و فرهنگی با هنرمندان گرانقدر و تشکل‌های هنری سراسر ایران عزیز، اعلام می‌نماید.

 

درباره مسابقه:

انجمن مستقل طراحان گرافیک خوزستان در یکی از نخستین فعالیت‌های خود و با مشارکت هنرمندان تصویرگر، فعالان محیط‌زیست و حامیان هنر، “مسابقه ملی تصویرگری محیط زیست- اهواز 1398” را برگزار می‌کند.

تلاشی که یک سال از پیگیری اجرای آن می‌گذرد.

«اين مسابقه هنري با هدف انسجام بخشيـدن به کوشش‌های هنری و ايجاد همگـرايي ميان “هنرمندان تصـويرگـر ايـران” و “فعالان حـوزه محيط‌زيست” برای خلـق آثار فاخـر در اين زمينـه برگــزار مي‌گــردد.»
سرعت شتابان تخريب محيط‌زيست تحت تأثير عوامل گوناگون انساني و خطرات ناشي از آن زنگ خطري ايست که توجه همه‌ي جامعه را بايد به خود جلب کند. از آنجاييکه که کشورما در برابر تخريب محيط‌زيست، سرزميني بشدت آسيب پذير است، ضرورت تلاش هاي ملي براي کاهش اثرات اين تخريب‌ها بيشتر درک مي‌شود.
و اما در اين شـرايـط، بيشتريـن چيـزي که اميـدوار کننده است، احسـاس مسئـوليت انسان‌هاست نسبت به جلـوگيـري از تخـريب محيـط‌زيسـت. و شايد زبان هنــر گويـاترين رســانه‌ي انتقــال اين هشـدارها و آگـاهــي بخشـي‌ها باشد.
بيان هنري اين خطر بزرگ، نه تنها اداي ديني است به طبيعت سرزمينمان، بلکه مي‌تواند تلاشـي باشـد تأثيرگزار، بر کاهش سرعت شتـابان تخريب محيـط‌زيسـت.
بديـن سان و با بـرگـزاري مسابقـه ملـي تصويرگـري محيط زيست، ما از همه‌ي هنرمندان تصويرگـر ايـران دعوت مي‌کنيم تا با آثار خود در اين رويداد هنـري ملـي شرکـت نماينــد.
انجمن مستقل طراحان گرافيک خوزستان طي اين رويداد، آثار دريافتـي را پس از داوري، در يک کتاب دیجیتال، منتشر و گزیده‌ای از آثار را در نمایشگاه/نمایشگاه‌هایی با حضور هنرمندان رونمايي مي‌نماید.
همچنين؛ در صورت تمایل گالری‌های کشور، برگزاري نمايشگاه‌هايي در سراسر کشور، بررسي و اجـرا خواهـد شـد.

 

سخنی با فعالان محیط‌زیست:

یکی از اهداف انجمن از برگزاری مسابقه، ارتباط بهتر و بیشتر هنرمندان با فعالان و کارشناسان محیط‌زیست است. در بسیاری از پویش‌های زیست‌محیطی دنیا و بسیاری از پویش‌های کشور ما، ارتباط تنگاتنگ هنرمندان، بویژه تصویرگران و طراحان گرافیک، دیدنی ست.
بدین منظور، انجمن از همه‌ی فعالان محیط‌زیست دعوت می‌کند ضمن انتشار فراخوان مسابقه در فضای مجازی و رسانه‌ها، فرصت پیش رو را مغتنم شمرده و با ارائه مطالب واقع بینانه و آگاهی بخش، هنرمندان تصویرگر را با زوایای گوناگون (بویژه مسائل بومی محیط‌زیستی) آشنا کنند.
روایت زندگی و فعالیت محیط‌بانان، جنگلبانان و فعالان حوزه منابع طبیعی و حامیان حیوانات یا معرفی مشکلات و چالش‌های محیط‌زیستی بومی، ملی و جهانی و دیگر رخدادهای این حوزه برای هنرمندان تصویرگر، بر کیفیت آثار ارسالی به این رویداد هنری، خواهد افزود.
دبیرخانه رویداد، در تلاش است با همکاری و مشارکت دانشمندان، فعالان، کارشناسان و نهادهای دولتی و غیردولتی، جنبه علمی و کارشناسی این رویداد هنری را بالا برد. که در این راستا می‌توان به مشورت و حضور کنشگر و پژوهشگر مطرح محیط‌زیست ایران؛ جناب آقای مهندس محمد درویش در کنار گروه اجرایی رویداد، اشاره نمود.
دبیرخانه مسابقه از دانشمندان، کارشناسان، فعالان و سمن‌های محیطی زیستی دعوت می‌کند برای همکاری بیشتر، با دبیرخانه رویداد تماس حاصل فرمایند.
همچنین انجمن آمادگی خود را برای بارگذاری ویدئوها، فیلم‌های مستند، یادداشت‌ها و مطالب با موضوعات محیط‌زیستی در وبسایت مسابقه (www.eic-ahvaz.com) اعلام می‌نماید.

 

سخنی با هنرمندان تصویرگر:

محیط‌زیست مفهومی گسترده و گاه پیچده است که فعالیت‌ها، رخدادها و موضوعات گوناگونی را شامل می‌شود. لیکن بسیاری از زوایای آن، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.
دبیرخانه مسابقه ملی تصویرگری محیط‌زیست به هنرمندان علاقمند به شرکت در مسابقه توصیه می‌کند؛ هنرمندان تصویرگر با مطالعه گسترده در حوزه مسائل بومی، ملی و جهانی محیط‌زیستی به تولید اثر، اقدام نمایند.
هنرمند علاوه بر خلق آثار با موضوعات ملی و جهانی، می‌تواند تصویرگر رخدادها و چالش‌های محیط‌زیستی منطقه خود نیز باشد.
همچنین از هنرمندان عزیز سراسر کشور تقاضا داریم با اطلاع رسانی و اشتراک گزاری فراخوان و اخبار این رویداد، دیگر هنرمندان شهر و استان خود را از برگزاری مسابقه ملی تصویرگری محیط‌زیست، با خبر سازند.

 

اهداف مسابقه:

– تـلاش بـراي ارتقـاء جـايــگاه هنـر تصويرگـري در فعاليـت‌هاي فرهنگـي زيسـت‌محيـطــي.
– تلاش بـراي جلب توجه جامعـه به پيامـدهاي بحـران‌هاي زيست‌محيطـي و خطـرات ناشـي از تخريب آن.
– ايجـاد همـگـرايي و همـکاري هنـري و اجتماعي بين هنرمندان و فعـالان محيــط‌زيسـت.
– ارتقاء جايگاه ايـران در فعاليـت‌هـاي فرهنـگـي و هنـري در زمينـه محيـط‌زيسـت.
– ارتقاء جايگاه استان خوزستان در فعاليـت‌هـاي فرهنگـي و هنـري در زمينـه محيـط‌زيست.
– شناخت زوایای گوناگون محیط‌زیست و معضلات زیست‌محیطـی اقلیم‌های ایران.
– بازتاب فعالیت‌های ارزشمند فعـالان محیـط‌زیست همچـون؛ محیـط‌بانان، جنگلبـانان و … .
– دستيابي به همکاري و همفکري بيشتر بين هنرمنـدان و مسئوليـن ارگان‌هـاي ملـي در حـوزه‌هـاي زيست‌محيطـي.
– انسجـام در تـلاش‌هـاي زيسـت محيطي هنـرمنــدان تصويـرگـر.